Ladíme Ubuntu – padající Firefox na flashi

V Ubuntu 8.04 v kombinaci s Firefoxem 3 je ve výchozí instalaci problém s přehráváním flash videa. Naštěstí je znám způsob jak tento problém vyřešit.

Nejprve je potřeba stáhnout a nainstalovat plugin nspluginwrapper odsud.

Poté nainstalujeme libflashsupport zadáním následujícího příkazu:
# sudo apt-get install libflashsupport

V dalším kroku spustíme příkazy:
# sudo apt-get remove –purge flashplugin-nonfree
# sudo apt-get install flashplugin-nonfree

Po předchozích krocích si spustíme Firefox a v menu Úpravy->Předvolby->Aplikace zkontroluje či popř. nastavíme použití Shockwave Flash pro Flash.

ubuntu flash nastaveni
ubuntu flash

Aktualizace I. 27.5.2008
Tak bohužel se ukazuje, že výše uvedený způsob nepomůže ve 100% případů a na některých stránkách i přesto Firefox spadne s chybou „Segmentation fault“. Zřejmě za tím stále stojí problém ve Flashi.

Aktualizace II. 27.5.2008
Naděje umírá poslední a přeci jen to vypadá že 100% řešení existuje. Je jím instalace originálního Adobe Flash 10, po jehož nainstalování mi Firefox již nespadl. Navíc jako obrovský bonusem je extrémní snížení zatížení CPU při přehrávání.

Před instalaci pluginu je potřeba odinstalovat balíček „flashplugin-nonfree“ a poté si stáhneme novou verzi odsud. Archív si někam rozbalíme a při zavřeném prohlížeči spustíme soubor „flashplayer-installer“ z tohoto archívu. Tím se nám nový plugin nainstaluje a je už potřeba jen znovu nastartovat firefox. Otestovat nového flash pluginu a ověření, že se používá skutečně on můžete např. zde

https://download.macromedia.com/pub/labs/flashplayer10/flashplayer10_install_linux_051508.tar.gz