PicPick – pohodlné vytváření screenshotů

Jistě jste již někdy potřebovali udělat tzv. screenshot (sejmutí) obrazovky do souboru. Samotný operační systém již umožňuje uložit okno pomocí klávesy „PrintScreen“ do schránky a pak pomocí „vložit“ nahrát do obrázkového editoru. Nevýhodou je fakt, že tato zkratka toho moc neumí a potřebujete nějaký další editor. Jak dělat tyto věci pohodlně a efektivně?

Programů zabývajícím se sejmutím obrazovky je celá řada. Existuje zejména celá řada komerčních programů, které oplývají opravu vynikajícími vlastnostmi a funkcemi. Pokud se však poohlédneme po softwaru, který by měl být freeware či opensource pak již výběr není tak jednoduchý, jelikož existuje spousty nepříliš kvalitních programů zadarmo.

PicPick je však software, který spadá do kategorie freeware programů a navíc je opravdu výborně proveden. Pokud se nejprve zaměříme na primární funkci, kterou od podobného programu očekáváme tedy sejmutí obrazovky, pak PicPick umožňuje hned několik módů:

  • capture full-screen – sejmutí celé obrazovky vašeho počítače, aktivuje se stisknutím klasického tlačítka PrintScreen
  • capture active window – sejmutí aktivního okna, spustíme kombinací tlačítka Alt+PrintScreen
  • capture window control – sejmutí window control (bohužel nevím jak přesně toto přeložit) – jedná se o tlačítka, různé listboxy, vyskakovací menu apod..
  • capture region – sejmutí určité pravidelné oblasti, kterou vyznačíme tažením myši
  • capture fixed region – sejmutí pravidelné oblasti o zadané velikosti
  • freehand capture – sejmutí nepravidelné oblasti, kterou vyznačíme myší
  • capture webpage – sejmutí webové stránky

Sejmutý obrázek se nám automaticky vloží do do integrovaného editoru ve kterém můžeme provádět konečné korektory – např. sejmutou oblast ještě oříznout, něco dokreslit, přidat text atp. Obrázky je možno uložit ve formátech png, jpg, gif a bmp.

Kromě funkce sejmutí obrazovky umí toho PicPick ještě mnohem více. Nejvíce jsem zatím ocenil funkci „pixel ruler“, která způsobí zobrazení pravítka (měřítkem je pixel), kterým si můžeme změřit velikost jakékoliv části obrazovky. Další užitečnou funkcí je „croshair“, který umožňuje na základě zadání dvou bodů (kliknutím myši) změřit oblast, kterou tyto dva body vytyčují (opět v pixelech). Poslední funkcí kterou zde zmíním je „color picker“ – tzv. „kapátko“, která umožňuje sejmout z obrazovky pomocí lupy jakoukoliv barvu a uložit do schránky v různých formátech – HTML, RGB, C++, Delphi.

Jedinou nevýhodou pro „našince“ je zatím neexistence lokalizace, která však na sebe zřejmě nenechá dlouho čekat. Program již totiž nyní obsahuje lokalizace do šesti jazyků. Bezesporu výhodou může být fakt, že program není potřeba nijak instalovat, jelikož se jedná čistě o jeden exe soubor o velikosti menší jak 1MB.

Program stahujte z picpick.wiziple.net

Jedna myšlenka na “PicPick – pohodlné vytváření screenshotů”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..