Obnovení ztracených fotek z paměťových karet

 

Možná se to stalo i vám. Vyfotili jste celou kartu ve svém foťáku a kochali jste se záběry přímo ve foťáku. Když jste však kartu doma dali do počítače a chtěli jste fotky nahrát do počítače, tak náhle na kartě bylo jen pár fotografií a ostatní zmizeli bůhví kam – je to opravdu nepříjemný pocit. Naštěstí nemusíte zoufat a existuje velká naděje, že se vám podaří data zachránit.

Jedním z programů, které obnovu ztracených souborů na paměťových kartách řeší je PhotoRec. Ten má z mého pohledu jednu velkou přednost a jednu docela omezující nevýhodu.

Předností je fakt, že ho můžete používat všech těchto systémech:

 • DOS/Win9x
 • Windows NT 4/2000/XP/2003/Vista/2008/7
 • Linux
 • FreeBSD, NetBSD, OpenBSD
 • Sun Solaris
 • Mac OS X

Naopak nevýhodou může být pro mnohé uživatelské rozhraní programu, abych byl konkrétní jedná se o konzolovou aplikaci, kterou tak spouštíte v terminálu (či příkazovém řádku řečeno terminologií DOS/Windows) a komfort práce s aplikací tak je o několik snad i desítek let zpět. Na druhou stranu práce v konzoli může být pro mnohé i výhodou, jelikož program vám nabízí opravdu jen základní a důležité informace bez jakýchkoliv zbytečných omáček a omalovánek.

Zatím jsem ho vyzkoušel pouze jednou, naštěstí se mi tato nehoda na kartách nestává běžně, a zafungoval opravu suprově.

A na závěr ještě jedna pozitivní věc – program je k dispozici zdarma a lze ho stáhnout ze adresy www.cgsecurity.org/wiki/PhotoRec.

PS: Za celou dobu co používám digitální fotoaparáty se mi havárie stála naštěstí jen 2x a to vždy v případě SD karty. Pokud by někdo měl podobnou zkušenost, a nebo tušil co to může způsobovat, budu věřím že nejen já rád pokud se o informace podělí v komentáři.

 

Jedna myšlenka na “Obnovení ztracených fotek z paměťových karet”

 1. Ahoj, mám VELKÝ problém. Fotil jsem fotky na fotoaparátu a najednou se mi na kartě rozdělily fotky do dvou složek a cca 150 fotek z dvou dnů na dovolené se ztratilo. Nyní je asi 20mb fotek ve složkách na kartě, ale samotné Windows ukazují použité místo 600mb. Čili se někam ony soubory ztratily. Mohl by je tento program obnovit? NEvím si s ním rady, tolik nastavení a já se v tom opravdu nevyznám :/

  Info:
  Karta: Verbatim SDHC 4gb class 6
  OS: Windows 7 64bit
  Fotoaparát: Canon Ixus 100 IS

  Byl bych Ti moc vděčný za nějakou radu jak s nastavením.. 🙂

  Díky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..