Rozšiřujeme Ubuntu – Instalace IM Skype

Mezi uživateli je pro telefonování prostřednictvím internetu velmi rozšířený komunikační program Skype, který však není standardní součástí zdrojů (reposity) na Ubuntu. Jak si Skype jednoduše a pohodlně nainstalovat?

ubuntu skype

Řešení je opravdu opět triviální a jmenuje se „medibuntu“ (Multimedia, Entertainment & Distractions in Ubuntu), což je jakási reposity obsahující software, která nemůže být kvůli legálnosti součástí standardních zdrojů Ubuntu. Reposity obsahuje mnoho výborného softwaru zdarma a také námi požadovaný komunikační program Skype.

Nejprve je potřeba přidat nový zdroj mezi reposity. Lze to udělat buďto přes grafické rozhraní přes menu „Systém->Správa->Zdroje softwaru“ a nebo jak je v Linuxu dobrým zvykem i před příkaz v konzole.

Pokud použijeme způsob přidání přes konzoli napíšeme do ní pro verzi Ubuntu 8.04 příkaz: „sudo wget https://www.medibuntu.org/sources.list.d/hardy.list -O /etc/apt/sources.list.d/medibuntu.list“ následovaný přidání GPG klíče: „sudo apt-get update && sudo apt-get install medibuntu-keyring && sudo apt-get update“.

Díky předchozímu kroku máme zdroj přidán a můžeme přistoupit k samotné instalaci. Já opět použil způsob instalace přes konzoli a stačilo zadat „sudo apt-get install skype“ a počkat na nainstalování.

V menu „Aplikace->Internet“ se vám objevila nová položky Skype na kterou stačí kliknout a rázem na nás svítí přihlašovací okno Skype. Další postup už je o samotném ovládání programu, což není předmětem tohoto článku.

Jak jednoduché že? 🙂

6 komentářů u „Rozšiřujeme Ubuntu – Instalace IM Skype“

  1. [1] děkuji 🙂 .. leč bohužel musím všechny příznivce Ubuntu zklamat… po dvou měsících jsem opět přešel pouze na Windows, jelikož práce ve virtuálních Windows byla až příliš pomalá a okrádající o čas .. nicméně na Ubuntu jistě nezanevřu a třebas si ho zase za čas nainstaluji 🙂 Bohužel z pohledu mé profese to pouze s Ubuntu nelze.

  2. Ahoj. Díky za dobrej a snadnej popis instalace. Přes konzoli je to opravdu rychlejší a jednodušší. Jen jsem dodnes nikdá nepochopil, proč všichni před každý příkaz píšete "sudo" když stačí "sudo su", přihlásíte se tím jako root, a pak máte volné ruce…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..