Četba: Paulo Coelho – Veronika se rozhodla zemřít

Dočetl jsem již pátou knihu od brazilského autora Coelho tentokráte honosící se názvem „Veronika se rozhodla zemřít“ a musím již předem poznamenat, že mě zatím – ihned po Alchymistovi – zaujala nejvíce. Hlavní hrdinkou je Veronika, pracující jako knihovnice, která se jak již z názvu knihy vyplývá rozhodla spáchat sebevraždu. Celý děj knihy se odehrává v soukromém blázinci Villete, kde Veronika skončí po neúspěšném pokusu o sebevraždu.

Mladá 24-letá knihovnice Veronika se jednonoho dne rozhodne spáchat sebevraždu i přesto, že má milující rodiče i práci a stojí již jen před rozhodnutím jak onu sebevraždu spáchat. Zavrhuje jak skok z baráku, skok pod jedoucí vlak, zastřelení pistolí a defakto všechny další způsoby, které by přivodily nepříjemný pohled jejich blízkých na její mrtvé tělo. Rozhoduje se proto pro variantu spolykání většího množství prážků. Po jejich spolykání si ještě před upadnutím do kóma čte časopis v jehož úvodu se autor pozastavuje nad tím, kde leží Slovinsko. Veroniku to velmi rozčílí a rozhodne se do redakce tohoto časopisu napsat dopis. Po upadnutí do kóma se probudí v neznámém prostředí a zůstává zmatená zda-li žije nebo ne. Později zjišťuje, že se jedná o nechvalně známý blázinec ve Villete, a že ji nakonec někdo zachránil, a nyní ji považují za blázna, protože si myslí že důvodem její sebevraždy byl právě onen článek v novinách. Od ředitele Dr. Igora se dozvídá, že ji zbývá několik posledních dní života, jelikož si vlivem prášků poškodila nenávratně srdce a má před sebou „čekání na smrt“. Další průběh již nechám ať si každý, kterého tento úvod zaujal, zjistí z knihy.

Celou knihou se nese zejména téma hledání hranice bláznovství a normálnosti a rozhodně doporučuji knížku k přečtení. Opět se jedná o tenoučkou knížku o 159 stránkách, kterou lze přečíst jedním dechem.

3 komentáře u „Četba: Paulo Coelho – Veronika se rozhodla zemřít“

  1. [1] no možná taky proto si vybírám zatím spíše takové tenčí knížky… i když je zrovna u tohoto autora skvělé, že je schopen vměstnat do knihy takového rozměru spoustu myšlenek… a já že jsem neustále na ICQ? Vždyť pořád někde jezdím 🙂 .. víceméně jsem to četl při cestování vlakem… a co víc, poslední týden skoro nespím, tak toho stíhám opravdu vcelku hodně 😉

  2. Ahoj knížku jsem četla a taky bych řekla že je po Alchymistovi nejlepší.Musí se uznat že to má hodně v sobě skrytý.Kdo určil co je správné a normální a co nenormáloní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..