Život: Virus ptačí chřipky se rozštěpil

Tak a už se toto téma nevyhne ani mému blogu. Ač jsem přesvědčen, že se toto téma částečně účelně (z hlediska prevence) a i účelově (z hlediska mediální senzace) omýlá poslední dobou stále dokola, následující zpráva může být určitým zlomem ve vývoji… ale taky i nemusí.

Virus, způsobující ptačí chřipku, se rozštěpil na dvě samostatné genetické podskupiny. Tím se rozšířila genová základna, z níž by mohl vzniknout takový virus, který by způsobil lidskou pandemii. Vyplývá to z analýzy více než 300 vzorků viru H5N1, získaných od lidí a od ptáků.

Během roku 2005 byly všechny případy ptačí chřipky u lidí způsobeny jedním konkrétním subtypem viru H5N1, který postihl Vietnam, Kambodžu a Thajsko.

Nyní se však ukazuje, že virus H5N1, který začal postihovat lidi loni v Indonésii, má určité odlišné rysy. Vědci ho charakterizují jako „bratrance“ původního viru. Existence této variace viru neznamená, že by byla nebezpečnější pro lidi, ale vědci ji považují za znepokojující, protože to znamená, že u viru ptačí chřipky se zvyšuje genetická diverzita. Širší genová základna poskytuje viru více možností jak získat vlastnosti, jejichž prostřednictvím by mohl lehce napadat lidi. Genetická diverzita také znamená, že bude obtížnější vývoj viru vědecky sledovat.

Co to znamená pro běžného člověka? Zřejmě nic, jelikož v tomto ohledu je těžké, až nemožné, z pohledu běžného člověka této planety tento vývoj ovlivnit, či nějak zvrátit. Připadá mi i hloupé, přestat najednou kupovat drůbež, jen kvůli tomu, že existuje určitá – byť velmi malá – pravděpodobnost, že zkonzujeme zrovna infikované zvíře. To už máme mnohem větší pravděpodobnost, že nás ráno na ulici srazí auto. U podobných virů, které se velmi rychle vyvíjí, je zcela jistě složité cokoliv odhadovat – a to nemusím být virolog (či jak se podobná profese nazývá) – leč je potřeba alespoň na obecné rovině býti spíše lehkými pesimisty a mít o tomto „problému“ alespoň povědomí.

Informace k tomuto článku byly získány ze serveru blisty.cz. Více informací o ptačí chřipce lze najít např. na stránkách ptaci-chripka.cz.

Jedna myšlenka na “Život: Virus ptačí chřipky se rozštěpil”

  1. Běžná chřipka ročně zabije ročně tisíce lidí a lidi nad tím mávnou rukou a pak příjde někdo z H5N1 a babky místo kuřat začnou kupovat "mnohem zdravější" hovězí a vepřové ;-)).. Ptačí chřipka je hygienická nemoc, která civilizovaném usvětu zatím nehrozí :-))

    Ptačí chřipka podle Abyho 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..