Gurmánství: Co vše víme o kakau?

A je zde druhá část gurmánské trilogie. Pravda je to trochu se zpožděním, ale čas je neúprosný a plyně kolikrát rychleji než bychom se představovali. Tento „díl“ bude tentokráte pojednávat o kakau. V honbě za zdravím bychom si měli udělat čas na šálek kakaa, což tvrdí profesor Chang Yong Lee z americké Cornell University.

Podle tohoto odborníka na výživu dá kakao obsahem zdraví prospěšných fenolů s antioxidačními účinky na frak i vyhlášeným antioxidačním „trhákům“ jako je červené víno nebo zelený čaj. Lee srovnával právě tyto tři vyhlášené zdroje antioxidantů a kakao jasně zvítězilo.

Účinky antioxidantů z kakaa obstály i při „zkoušce ohněm“ – tedy při laboratorních testech, ve kterých výrazně potlačovaly vznik tzv. volných radikálů. Ty vznikají při metabolismu v buňkách a jsou schopny reagovat prakticky s čímkoli v našem těle. V ničení si nevybírají a poškozují nejen membrány buněk, ale i jednotlivé složitější molekuly včetně dědičné informace. Právě narůstající škody po volných radikálech nám devastují tělo v průběhu stárnutí. Kdybychom dokázali účinky volných radikálů eliminovat, určitě bychom se nestali nesmrtelnými, ale jistě bychom se dožívali vyššího věku v lepším zdravotním stavu. Pokusy na myších naznačují, že dokonalý „úklid“ po řádění volných radikálů prodlouží život asi o čtvrtinu až třetinu.

Lee varuje před náhradou kakaa čokoládou, protože ta obsahuje velké množství tuků s nasycenými mastnými kyselinami. Pan profesor se proto čokoládě vyhýbá jako čert kříži a dilema mezi kakaem, zeleným čajem a červeným vínem řeší šalamounsky. „Ráno začnu šálkem kakaa, přes den piji zelený čaj a večer si dám sklenku červeného,“ říká Chang Yong Lee.

Trocha historie

O původu kakaovníku se vedou spory, vědci hádají, že pochází z údolí Amazonky, z povodí Orinoka či ze Střední Ameriky. Roste však pouze v tropickém podnebí, které je ohraničeno 20 stupni zeměpisné šířky na sever a jih. Strom měří přibližně 60 stop v divoké přírodě, ale při pěstování dorůstá maximálně 20 stop. Je to stále zelený strom s velkými lesklými listy, které jsou v mládí červené a stářím zelenají.

Jelikož roste ve vlhkých tropech, bývají na jeho kůře porosty mechů a lišejníků a občas i malé orchideje. Kvete malými voskovými růžovými kvítky nebo bílými pětičetnými květenstvími, které rostou na kmeni či starších větvích. Jen malé procento květů dozrává v hnědavé či zelené lusky s plody. Strom plodí od pátého roku přibližně 25 let, pak je produkce kakaových bobů stále nižší. Kakaovník se dožívá více než 200 let.

Mezi Aztéky bylo požívání kakaa výsadou krále Montenzumy a aztécké šlechty. Čokolatl, jak byl nápoj z kakaových bobů Aztéky nazýván, se připravoval ze syrových kakaových bobů, červené papriky a nejrůznějších bylin. Aztékové tvrdili, že působí jako silné afrodisiakum a tím byl úspěch čokolatlu při jeho zavedení v Evropě zajištěn. Ve Starém světě zdomácnělo kakao od první poloviny 17. století v podobě nápoje i tabulkové čokolády.

Prvním Evropanem, který se s ním seznámil, byl Kryštof Kolumbus, když v roce 1502 na své čtvrté a poslední cestě do Ameriky blízko Hondurasu potkal velkou kanoi plnou kakaových bobů. Do Evropy však toto zboží přivezl až španělský dobyvatel Hernando Cortéz o 20 let později.

Největšími světovými vývozci kakaa v dnešní době jsou Nigérie, Ghana a Brazílie. Jak čokoláda tak kakao se vyrábějí z kakaových bobů, které se nejprve kvasí, poté praží a nakonec drtí.

O co jde

Když v našem mozku nebo srdci uvázne krevní sraženina, vedou další události často ke špatnému konci – mrtvici nebo k infarktu. Klíčovou roli při srážení krve hrají útvary nazývané trombocyty, neboli krevní destičky. Ukázalo se, že kakao činnost těchto destiček dokáže účinně tlumit.

Podle Dr Denise O“Shaugnessy obsahuje kakao flavonoidy. To jsou látky, které známe spíše jako součást červeného vína. Výzkum se na flavonoidy zaměřuje od té doby co se soudí, že jsou odpovědné za takzvanný „francouzský paradox“ . Francouzi trpí mnohem méně srdečními chorobami, i když mají podobnou skladbu potravin jako obyvatelé okolní Evropy. Vypijí však mnohem víc červeného vína, které antioxidanty flavonoidy obsahuje ve vysokém množství. O falvonoidech se ví, že mají také pozitivní vliv na ochablé lidské cévy a že zpomalují stárnutí. Podle některých studií vyvážená strava s vydatným příjmem antioxidantů prodlužuje život o 5 až 10 let. Flavonoidy dokonce povzbuzují činnost centrální nervové soustavy, mají také močopudné účinky a uvolňují hladké svalstvo (především plicní).

Ukázalo se, že kakaové boby obsahují antioxidantů dokonce ještě víc než víno. Zmíněné flavonoidy by při konzumaci kakaa měly být odpovědné za prevenci onemocnění srdce. V kakau ale byly objeveny i další látky, které také mohou přispívat k tlumení nežádoucí aktivity krevních destiček. Ze zjištěných údajů lze odvodit, že šálek horké čokolády může být pro lidi rizikové kategorie, velmi prospěšný.

Co kakao obsahuje

 • vitamín/minerály – účinek v organismu – nedostatek
 • B2 (riboflavin) buněčné dýchání, podpora růstu a tělesné hmotnosti poruchy růstu, kožní změny
 • D (kalciferol) vstřebávání vápníku, rovnováha vápníku a fosforu, tvorba zubů a kostí osteomalácie u dospělých, u dětí křivice, zpomalený růst
 • Hořčík (Mg) metabolismus vápníku a fosforu, nervosvalový přenos, růst, aktivace enzymů křeče svalů, třes, deprese, hubnutí
 • Měď (Cu) antioxidační a detoxikační funkce, lepší využití železa poruchy krevního obrazu
 • Vápník (Ca) pevnost kostí, nervosvalová vzrušivost

denní dávka 800 – 1000 mg lomivost kostí, bolesti, tetanie, hormonální poruchy

A trocha politky

Poslanec Michal Kraus má zřejmě hodně rád kakao. Kvůli své lásce dokonce neváhal odjet do daleké Ghany a tam uzavřít smlouvu jako jednatel jedné společnosti. Po návratu do vlasti dopomohl k obejití zablokovaných účtů tím, že vložil potřebnou částku na účet své matky a z něj pak byly peníze odeslané na účet v cizině. To je ovšem v rozporu se zákonem a Michal Kraus, když se to všechno provalilo, hrdě odstoupil z funkcí ve sněmovně. Poslancem však zůstal. Neboť zákony musí nejprve někdo schválit, aby se pak daly porušovat. Michal Kraus je dlouholetým zákonodárcem, a vzhledem k tomu, že od popisované události už nějaký rok uplynul, je také dlouholetým porušovatelem těchto zákonů.

Jen je mi to divné, podezřelé transakce tohoto typu musí přece bankovní úředníci hlásit na Ministerstvo financí. Zřejmě tak neučinili, neboť by se celá věc provalila už daleko dříve.

Nebo má Michal Kraus kromě lásky ke kakau ještě dlouhé prsty?

Trochu laciného humoru – Máte kakao?

Přijde zajíc do obchodu a ptá se: Máte kakao? Nemáme. Přijde druhý den: Máte kakao? Ne, nemáme. Zajíc přijde i další den a hned se ptá: Už máte kakao? Ne, nemáme! Křičí prodavač. A jestli přijdeš ještě jednou, tak ti hřebíkama přibiju uši k pultu! Když zajíc přijde následujícího dne, chvilku se rozhlíží a pak se zeptá: Máte hřebíky? Ne, nemáme. Ne? Tak to možná budete mít kakao?

Obsahuje kakao kofein?

Ano, ve velmi malém množství.

 • Kakaové boby – postupují sušení a fermentaci, aby získaly chuť a barvu. Obsah kofeinu se mění podle odrůdy a stupně fermentace.
 • Kakaový prášek obsahuje kofein. V závislosti od stupně fermentace a odrůdy kakaových bobů se obsah pohybuje mezi 0,1 až 0,5%. V kakaovém prášku vyrobeném z dobře fermentovaných afrických bobů je obsah obvykle velmi nízký – 0,1% nebo méně.
 • Čokoláda – obsah se pohybuje v rozmezí od 2 do 23 miligramů v typicky 40 gramové tabulce mléčné čokolády a od 2 do 7 miligramů v 227 gramové sklenici kakaa. Obojí má obdobu v množství nalezeném v šálku bezkofeinové kávy. 28 gramový kousek hořké čokolády obsahuje od 5 do 35 miligramů kofeinu, stále méně než průměrných 75 mg kofeinu v 227 g šálku rozpustné kávy nebo 140 mg v tom samém množství turka (spařené kávy).
 • Kakaové máslo – ve studii Kiefera & Martina k obsahu kofeinu a teobrominu v čokoládových výrobcích bylo potvrzeno v kakaovém másle jen malé množství teobrominu (0.008%) a kofeinu (0.038%).

2 komentáře u „Gurmánství: Co vše víme o kakau?“

 1. ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahojahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj ahoj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..