Focení na letišti Praha – Ruzyně

Je tomu téměř přesně dva roky co jsem se byl poprvé podívat k letišti Praha – Ruzyně, abych tam nafotil fotky letadel. Tentokráte jsem si však dopředu pečlive připravil a získané obrázky za tu námahu myslím stály.

Měl jsem dovolenou, bylo nádherné slunečné počasí, Jarka zrovna letěla do Německa a tak jsem si řekl, že když už budu na letišti tak si opět udělám nějaké hezké fotky letadel.

Letiště Ruzyně má tu docela velkou výhodu, že je ze všech stran značně obklopeno cestami a není tedy větší problém se k němu přibližít. V bezprostřední blízkosti již není povoleno vjíždět autem, ale ten zbytek se dá dojít bezproblémů pešky.

Jelikož bylo opravdu hezky a obloha vymetená bez mráčku zameřil jsem se na volbu stanoviště tak, abych měl letadla co nejlépe osvíceny. Na mapce jsem zakreslil tak se tento den pohyblovalo slunce (zprava doleva). Na mapce jsou dvě nažloutlé plochy. Ta méně výrazná je pohyb slunce za celý den a ta druhá v době kdy jsem se u letiště vyskytoval.

Dalším předpokladem pro hezké fotky, kromě počasí a nasvícení, byla správná volba místa v závislosti na přístávací a vzlétávací dráze. Toto naštěstí není problém na internetu zjistit a pro Ruzyni je to číslo u položky Runway in use na tzv. ATISu(Automatic terminal information service). Ve čtvrtek byla jako přístavací dráha č.24 z čehož už jsem dopředu věděl, že budu moct fotit odlety a pojíždění po dráze.

Zaparkoval jsem na kladenské ulici a vydal se pešky na vybrané stanoviště. Nevím zda to bylo tím že byl pracovní den, ale za celou dobu jsem nikoho nepotkal – tedy pokud nepočítám ochranku letiště, která projížděla okolo dráhy téměř každou půlhodinu a jednou se objevilo i auto Policie ČR. Pešky od auta to bylo ještě cca. 5km čili hezká procházka.

Na mapce jsem zakreslil i tři druhy záběrů, které se dají z tohoto stanoviště pořídit. Jednak je to odlet letadla z dráhy 6, pak pojíždění po taxiway D a pojíždění po taxiway F. V posledním případě máte letadlo u sebe opravdu blízko (cca. na 50m) a člověk si tak užije i „vůni“ leteckého benzínu.

Pokud se tedy na letiště taky chystáte doporučuji se dopředu na to náležitě připravit. Jako absolutní nezbytnost je teleobjektiv alespoň 70-200mm, který jsem měl sebou já. U mě díky crop faktoru 112-320mm ale i to bylo občas málo. A ještě jedno upozornění – co jsem vypozoroval tak na taxiway D zajíždějí jen velká letadla. Všechna menší to stihla dobrzdit už k odbočce taxiway C a byla tak moc daleko. Docela by měl zajímalo letadlo, které to stihne až u taxiway E, pokud vůbec nějaké takové je.

Někdy se pokusím na stejné místo vypravit znovu, ale až se bude zase přistávat na dráze 6. No otázkou taky je jak to s výstavbou paralelní dráhy o které už se nějakou dobu hovoří. Pak je docela možné že se „mé“ stanoviště rázem ocitne za branami letiště.

A na závěr malá ukázka

2 komentáře u „Focení na letišti Praha – Ruzyně“

  1. pekne fotky. kdo je pripraven neni prekvapen a u tebe ten vysledek je opravdu kvalitni. doufam ze casem pribudou nejake fotky vlaku, ktere jsou taky hodne fotogenicke (mimochodem mozna jeste probiha soutez s CD o vyber nejlepsich fotek do jejich kalendare na pristi rok) – aha tak bohuzel se divam, ze uzaverka byla 17.rijna 🙁

  2. [1] jj.. s těmi vlaky mě to taky už napadlo 🙂 … no příští rok se určitě pokusím něco zrealizovat.. u toho letiště je výhoda, že to mám za humny…z vlaky to bude asi složitější

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..