Statistiky návštěvnosti, prohlížečů a OS na mém blogu

Dnešní článek je takovým „drobným“ ohlédnutím do minulosti, konkrétně se podíváme na něco málo statistických dat týkajících se mého blogu od roku 2008 do nynějška, tedy dubna 2011 – starší data bohužel nemám, jelikož právě až od konce roku 2008 jsem začal měřit pomocí Google Analytics.

Absolutní návštěvnost

Návštěvnost je jedním z hlavním ukazatelů, které bude většina pisatelů či provozovatelů všemožných webů sledovat a skutečně má asi největší vypovídající hodnotu z hlediska toho co se za ten běh času událo.

Na konci roku 2008, když jsem přidal měření pomocí Google Analytics, jsem už měl blog velice hezky rozjetý, týdenní návštěvnost oscilovala kolem 500 návštěv a s mírnými hupy se mi ji podařilo držet někde mezi 400-800 návštěv týdně až do listopadu loňského roku, kdy jsem několikrát změnil hosting. Tehdy jsem používal už hodně starý a neaktualizovaný blogovací systém Blog:CMS, který se mi bohužel nepodařilo na novém hostingu 100% zprovoznit, což mělo za následek spousty nefunkčních odkazů.

Až v března 2011 jsem se odhodlal na poněkud riskatní cestu a to změnu systému na všeobecně nejoblíbenější WordPress, což sebou neslo ztrátu všech původních URL a díky tomu tak trochu začínám znovu. Zatím musím říct, že se to docela daří a z 18 návštěv týdně už jsem na nějakých 212 a zatím to má stále rostoucí charakter. Věřím, že se mi postupně podaří dostat alespoň někde okolo těch 500 návštěvníků týdně.

Odkud návštěvníci přícházejí?

To se zdá jako zajímavé téma, nicméně výsledek až tak zajímavý není. Přes 90 % všech návštěv tvoří Česká republika, což vzhledem k tomu, že píšu blog pouze v českém jazyce není až tak překvapivé. Jednotlivá města pak jsou zastoupena téměř přesně dle velikosti, tj. Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Olomouc, České Budějovice, Liberec, Zlín a takhle bych mohl pokračovat.

Podíl prohlížečů

Tato statistika byla vlastně hlavním impulzem proč jsem tento článek napsal. V datech z Google Analytics mám tři roky návštěv, což už je ve světě prohlížečů docela dlouhá doba a tak mě opravdu zajímalo jak se časem tržní podíl změnil. Hodnoty jsem si rozdělil na dvě časová pásma.

V prvním pásmu jsou data za celé období. Z dat můžeme vyčíst, že nejvíce ztrácí oba prohlížeče z předních řad – Internet Explorer (-3,3%) a Mozilla Firefox (-3,1%). Naopak třetí Google Chrome výrazně poskočil z 4% až na téměř 13%. Čtvrtou bramborovou medaily zástává Opera, který se plácá okolo 10%, což tedy i tak není rozhodně málo. Poslední v datech je prohlížeč Apple Safari s něco málo přes 1%.

V druhém grafu máme opět podíl prohlížečů, ale pouze za 1,5roku zpět rozdělený opět na dva intervaly. Opět nám klesá Mozilla Firefox (-3,2%), ale co mnohem více tentokráte klesá Internet Explorer (-6%). Třetí Google Chrome opět povyskočil až na téměř 22% a vehementně atakuje druhou pozici Internet Exploreru. Poslední Safari opět maličko poskočilo na 1,6% a podíl ostatních prohlížečů klesl pod 0,5%.

Podíl operačních systémů

Jak je statistika prohlížečů zajimává a různorodá, tak naproti tomu situace u operačních systémů je poněkud nudná. V obou statistikách výrazně dominuje Microsoft Windows s více jak 90% a na ostatní toho tak mnoho nezbylo. Na druhém místě s obrovským odstupem je zatím stále Linux (4%) a poslední dobou ho začíná pomalu dohánět Macintosh (2,5%). Tato statistika mě asi nejvíce překvapila, jelikož jsem tady měl hned několik článků o Ubuntu a poslední dobou i o MacOS X.

Jak to bude do budoucna?

Vypadá to, že na poli prohlížečů lze čekat ještě velké bitvy – Microsoft nedávno přišel s konečně opravdu kvalitním Internet Explorerem verze 9.0 (i když tedy není dostupný pro starší Windows), Google Chrome vydává nové verze opravdu rychle a po dlouhé odmlce se ozvala také Mozilla se svým Firefoxem 4.0 s příslibem mnohem rychlejšího vydávání nových verzí.

Na poli operačních systémů bude zřejmě ještě mnoho let dominovat Microsoft Windows. Ubuntu, kteréžto nejsilněji reprezentuje platformu Linuxu, stále postrádá mnoho aplikací a her a nemá podle mě na to momentálně nějak výrazně prosadit i přesto že je zdarma. V případě MacOSX je asi největší brzdou cena samotného hardwaru a lokalizace systému, jelikož jinak systém jako takový je velice zdařilý a spousta důležitých aplikací a her je vydávána i pro tuto platformu.

Dovolím si udělat nějaký můj skromný odhad, jak by to mohlo na poli prohlížečů a OS za třeba rok vypadat.

Závěrem ještě raději upozorňuji, že veškerá aktuální data i odhady se týkají pouze mého webu a nejedná se v žádném případě o globální statistiky. Nicméně vzhledem k různorodosti mých článků se můžou tyto data globální statistice České republiky blížit.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..